
Ingredienser
- 200 g mandelmel (kværnede mandler)
- 100 g polenta
- 1 tsk. bagepulver
- 200 g smør + lidt til formen
- 1 dl honning
- skal af 1 citron 3 æg, str. M/L
Endvidere
- 25 g mandelflager
- flormelis eller Sukrin Melis til pynt
Citron-glace
- 2 spsk. honning
- saft af ½ citron
Fremgangsmåde
Tænd ovnen på 175 grader. Beklæd bunden af en springform på 24 cm, og smør siderne med smør.
Bland mandelmel, polenta og bagepulver i en skål. Kom smør, honning og citronskal i en lille kasserolle ved lav varme, og rør det sammen, indtil smørret smelter. Tag kasserollen af varmen, så snart smør og honning er blandet. Hæld kasserollens indhold over i melblandingen, og rør det sammen. Pisk æggene i skålen et ad gang med en elpisker, så du får en luftig dej. Hæld kagedejen i formen, drys med mandelflager, og sæt dernæst kagen i ovnen i 30 minutter, indtil en tandstik kommer ren ud, når den stikkes i midten af kagen. Lad kagen køle af på en bagerist, inden du fjerner springformen.
Lav citron-glacen ved at smelte honning og citronsaft sammen i en kasserolle. Lad glacen køle en smule af, inden den hældes over kagen. Servér enten kagen straks, eller opbevar den ved stuetemperatur indtil servering.
Citronkage med mandelmel og polenta majsmel
Denne citronkage får den lækreste og svampede konsistens. Det skyldes kombinationen af mandelmel og polenta majsmel, der til sammen giver et resultat som en ekstra saftig og grov sandkage.
Smagen af citron, mandler og polenta er virkelig magisk, og den passer perfekt til alle sæsoner. Jeg holder dog særligt af at servere kagen i vinterhalvåret, hvor vi savner sommerens frugter men kan nyde solskinssmag fra lækre citrusfrugter.
Citronkage med polenta
Polenta er du måske ikke stødt på i andre søde opskrifter.
Polenta er majsgryn og bruges oftest til at lave grød til salte måltider. Eksempelvis bruger jeg majsgrynene til opskrifter såsom min lækre polentapande, i denne sprøde pizzabund eller til sprøde polentafritter.
Majsgrynene kan dog også sagtens bruges i det søde køkken. Det ser man ofte i Italien, hvor polenta er en hyppig brugt ingrediens. I kager og bagværk bidrager majsmelet til at give en god krumme. I denne opskrift på citronkage tilføjer det eksempelvis en konsistens, der minder lidt om en klassisk mazarinkage eller ekstra saftig sandkage. Polenta kan nemlig suge en del væske til sig, og det giver en saftig kage med ekstra meget smag.
Sundere glutenfri citronkage med mandelmel og polenta
Denne kage er herlig, hvis man er på udkig efter en sundere kage, der ikke går på kompromis med smag. Citronkagen smager nemlig helt fantastisk, og er perfekt til de dage, anledninger eller gæster, hvor det gerne må være til den lidt sundere side. Det er også en perfekt servering, hvis man ikke spiser gluten, da man slet ikke bemærker, at der ikke er ‘normalt’ mel i. Prøv selv!
Lækre glutenfri kageopskrifter
Hvis du er på udkig efter flere opskrifter på lækre, glutenfri kager, vil jeg på det varmeste anbefale disse opskrifter:
- Rawkage med koskos & lime
- Sund nutella-brownie
- Tahin-blondies med chokolade
- Snickerskage
- Verdens bedste chokoladekage
Uf, den lyder absolut fantastisk – kan man mon fryse (noget af) den ned? – jeg elsker, at have kage i fryseren, og få et lille stykke hver dag til eftermiddagsteen 😉
Hejsa Søs 🙂 Det tror jeg sagtens, du kan 🙂
NEJ hvor lyder den bare lækker! Tror jeg må prøve den i weekenden 🙂
DO IT 🙂
Hvor ser den bare dejlig ud – jeg er virkelig også fan af citron i kager, det smager bare SÅ godt. Og virkelig god idé med polenta i kagen 🙂
Hvor SER den lækker ud, Emma. Bliver totalt lækkersulten 😀
Tak søde du :-*
Hej Emma, køber du færdiglavet palenta, og hvor? Eller laver du den selv? 🙂
Opskriften ser super lækker ud!
Hej du 🙂 Polenta er grove majsgryn. De kan købes i de fleste supermarkeder.
Hov – polenta 😉
Det bliver årets påskekage da jeg har polenta og mandelmel i mit skab i forvejen. Elsker at slå de ingredienser, som jeg allerede har, op i dit søgefelt og se hvad der dukker op.
Elsker virkelig din blog. Du er så cute
Hæhæ, hvor er du sød, Laura 🙂 God påske!
Det er en af de populæreste kager, jeg længe har bagt 🙂 tak
Skønt at høre! 🙂
Hej Emma
Tak for skønne opskrifter! Skal polentaen være sådan en “grød” eller mener du polentapulver?
Det er polenta”pulver” altså majsgryn 🙂
Ser så lækker ud ? Hvis man nu erstatter honning med sukrin gold – hvordan skal mængdeforholdet så være ?
Hejsa 🙂 Nej, ikke helt, da honning jo er flydende. I så fald skal du bruge en form for sukkerfri sirup.